Ukradnutý hoboj značky Marigaux za 8000€

Taška na zadnom sedadle zlákala zlodeja vlámať sa do auta – škoda viac ako 8-tisíc eur.

Vyšetrovateľ v Banskej Bystrici začal trestné stíhanie vo veci zločinu krádeže. Doposiaľ nestotožnený páchateľ sa v utorok (31.1.) v čase od 13.00 do 13.15 hodiny vlámal do osobného motorového vozidla Škoda Octavia, ktoré bolo zaparkované na parkovisku obchodného domu na Zvolenskej ceste v Banskej Bystrici. Zo zadného sedadla ukradol notebookovú čiernu látkovú tašku, v ktorej bol uložený hudobný nástroj hoboj značky Marigaux, vyrobený z ebenového dreva s postriebrenou oceľovou klapkovou mechanikou.

Bol uložený v drevenom kufríku potiahnutom z vonkajšej strany čiernou kožou a z vnútornej časti červeným zamatom. Príslušenstvo hudobného nástroja bolo uložené v notebookovej taške voľne, alebo v drevených škatuľkách. Krádežou hudobného nástroja a kufríka na hoboj, vznikla škoda pre Štátnu operu v Banskej Bystrici, predbežne odhadnutá na 8-tisíc eur.

Škoda krádežou príslušenstva k hudobnému nástroju vznikla majiteľovi z Banskej Bystrice a je odhadnutá na 410 eur. Po páchateľovi pátrame, za tento zločin hrozí trest odňatia slobody na 3 až 10 rokov.

Ak by niekto ponúkal na predaj takýto hudobný nástroj, alebo sa ho páchateľ pokúsi predať v záložni, nie je vylúčené,že ide práve o tento hudobný nástroj, ktorý pochádza z trestnej činnosti. Preto žiadame občanov, aby v takomto prípade kontaktovali políciu na t. č. 158.

Ako predchádzať krádežiam vecí z áut?

Vo vozidle si nikdy nenechávajte na sedadlách a odkladacích plochách žiadne dôležité a cenné veci, nap., kabelky, kufríky a inú batožinu, elektroniku (mobilný telefón, notebook, fotoaparát, videokamera), doklady od vozidla a iné osobné doklady, peňaženky a voľne položené peniaze, zbraň, oblečenie, prípadne aj predný panel autorádia. Aj zdanlivo bezcenná vec môže zlodeja prilákať. Zlodejovi stačína krádež vecí z vozidla len niekoľko sekúnd, počas ktorých sa vzdialite od vozidla.

Mnohí ľudia si z auta robia výkladnú skriňu a potom si nájdu na svojom aute rozbité okno a páchateľ čo vidí, to zoberie – príležitosť robí zlodeja a sú páchatelia,ktorí takéto príležitosti priam vyhľadávajú.

Pred odchodom od vozidla skontrolujte zatvorenie všetkých okien, batožinového priestoru a všetkých dverí.

Pokiaľ si musíte vo vozidle nechať veci, tak v batožinovom priestore a nie na viditeľnom mieste a parkujte zásadne na stráženom parkovisku.

Ak si nájdete vozidlo násilne otvorené, nikdy si do neho nesadajte a nezisťujte, čo zmizlo – môžete zničiť stopy, ktoré páchateľ zanechal na mieste činu, ihneď zavolajte políciu na t. č. 158!