Polícia pátra po obrazoch kultúrnej hodnoty

Na Odbore kriminálnej polície Okresného riaditeľstva PZ v Trebišove prebieha vyšetrovanie týkajúce sa zločinu krádeže ku ktorej došlo medzi 13. a 14. novembrom 2014 na Školskej ulici v obci Zemplínske Hradište. Doposiaľ neznámy páchateľ sa vlámal do bývalej budovy kultúrneho domu a následne z budovy odcudzil päť obrazov s kultúrnou hodnotou. Ide o obrazy s tematikou kolektivizácie dediny od autora Štefana Bubana staršieho, diela boli vyhotovené v roku 1972.

Konkrétne ide o tieto obrazy:
A/ Vyobrazenie Hraničného kameňa bielej farby o rozmeroch 80 cm x 100 cm vrátane
dreveného rámu
B/ Vyobrazenie kultúrneho domu v pozadí s dedinou Zemplínske Hradište o rozmeroch
85 cm x 230 cm v rátane dreveného rámu
C/ Vyobrazenie žatvy so štyrmi za sebou idúcimi kombajnmi o rozmeroch 85 cm x 230 cm
v rátane dreveného rámu
D/ Vyobrazenie pomníku Dukla o rozmeroch 85 cm x 230 cm v rátane dreveného rámu
E/ Vyobrazenie ženy pracujúcej na poli s kravským povozom, kde v pozadí vidieť dedinu
o rozmeroch 85 cm x 230 cm v rátane dreveného rámu
Foto k odcudzeným obrazom (B-E) nájdete v prílohe.

Drevené rámy, ktoré boli na odcudzených obrazoch sa našli 16. novembra 2014 vo večerných hodinách na poli za poľnohospodárskym družstvom v obci Zemplínske Hradište. Odhadovaná hodnota odcudzených obrazov je od 50.000,- do 100.000,- eur. Páchateľovi tohto skutku hrozí v prípade vypátrania a dokázania viny trest odňatia slobody na tri až desať rokov.

Polícia žiada občanov, aby akékoľvek informácie, ktoré by napomohli k vypátraniu páchateľa tohto skutku resp. odcudzených obrazov, oznámili na ktoromkoľvek útvare Policajného zboru, alebo na známom telefónnom čísle 158.